Sosyalist Cumhuriyet Partisi’nden Greve Fiili Destek!

Sosyalist Cumhuriyet Partisi, yasaklanan yasal grevlerine rağmen 6 gündür fiili olarak grev yapan Bekaert işçilerine destek verdi.

Kocaeli’nde oto lastiklerine çelik kord üreten Belçikalı işverenin Bekaert fabrikasında örgütlü Birleşik Metal İş Sendikası, işverenle sürdürülen toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşmazlık sağlanması üzerine 6356 Sayılı Sendikalar Ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu gereği anayasal grev hakkını kullanmak istedi.

Ancak 13 Aralık 2022 tarihinde başlayacak olan grev, 12 Aralık 2022 tarihinde Cumhurbaşkanlığı kararı ile “milli güvenliği tehdit edeceği” gerekçesi ile 60 gün ertelendi. Böylece yasal grev fiilen yasaklanmış oldu.

Birleşik Metal İş Sendikası, bir yandan Cumhurbaşkanlığı kararının iptali için Danıştay’a dava açarken, bir yandan da işyerinde işçilerin tamamının üretimi durdurdukları fiili grevi başlattı.

Beş gündür devam eden greve her yerden destek yağmaya başladı.

Sosyalist Cumhuriyet Partisi de, Başkanlık Kurulu Üyesi ve İşçi-Sendika Bürosu Başkanı Mehmet Akkaya’nın ve Kocaeli İl Başkanı Gökhan Onater’in de bulunduğu bir heyetle destek ziyaretinde bulundu.

Kocaeli Şube Başkanı Telat Çelik’in karşıladığı heyette sendikanın Genel Sekreteri Özkan Atar da bulunuyordu.

“İktidarın grev yasaklarına alıştıklarını” belirten Atar, “işçilerin tamamı fiili grevde. İşçilerimizin morali yüksektir. İnançları ve kararlılıkları yüksektir. İşverenle anlaşmanın yakın zamanda olacağını umuyoruz” dedi.

Sosyalist Cumhuriyet Partisi İşçi-Sendika Bürosu Başkanı Akkaya, “15 Temmuz sonrasındaki yabancı işverenlerin katıldığı TOBB toplantılarında ‘OHAL döneminde grev yaptırmadıklarını” övünçle anlatmış olmalarına rağmen, AKP iktidarının grevlerden hazzetmeyişinin sadece OHAL döneminde olmadığını, daha iktidara geldikleri ilk yıldan itibaren anayasal grevleri yasakladıklarını” anlattı.

Akkaya şunları belirtti;

“Daha 2003 yılında PETLAS ve Şişecam grevleri engellendi. 2004 yılında Şişecam ve Pirelli, Goodyer ve Brisa grevleri, 2005 yılında Erdemir Madencilik grevleri engellendi. Görülüyor ki grev yasakları sadece OHAL döneminde değil, AKP’nin iktidara gelişi ile başlamış ve aralıksız sürmüştür.

2015 FETÖ darbe girişimi sonrası OHAL’in uygulandığı dönemde çok sayıda grev engellendi. OHAL sonrası da engelle devam etti. 130 bin işçinin MESS grevi, İZBAN grevi ve daha başkaları.

AKP iktidarı 2003 yılında başlattığı anayasal grevlere uyguladığı engel sayısı bugün 19 işyerine ve 200 bine yakın işçiye ulaştı. Grevleri engellemek ne yazık ki iktidarın fıtratında bulunmaktadır. Bu nedenle sizin buradaki direnişinizi önemsiyoruz ve destekliyoruz.”

Sosyalist Cumhuriyet Partisi Kocaeli İl Başkanı Onater de, “Partimiz işçi sınıfımızın ve emekçi halkımızın partisidir. Davanız davamızdır. Olanaklarımızla yanınızdayız. Başarınız işçi sınıfımıza büyük moral olacaktır” dedi.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir