Sosyalist Cumhuriyet Partisi Genel Başkanı Mehmet Bedri Gültekin: İktidarın Açıklamaları Toplumsal Birliğe Zarar Veriyor!

Sosyalist Cumhuriyet Partisi Kahramanmaraş merkezli depremin ilk gününden itibaren başlattığı yardım kampanyasında toplanan yardımları depremzedelere ulaştırmaya devam ediyor. SCP Genel Başkanı Mehmet Bedri Gültekin’in de içinde yer aldığı heyet bugün depremin merkez üssü Pazarcık’taydı. Gültekin, Pazarcık’ta yaptığı açıklamada “Depremin yaraları bir şekilde sarılır. Fakat milletin bir bölümünü diğerine düşman etmenin açacağı yara kapanmaz. İktidar yaptığı açıklamalarla toplumsal birliğe zarar veriyor” uyarısında bulundu.

Sosyalist Cumhuriyet Partisi Genel Başkanı Mehmet Bedri Gültekin ve beraberindeki heyet Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremden illerde incelemelerde bulunarak Sosyalist Cumhuriyet Partisi tarafından toplanan yardımları depremzedelere ulaştırıyor.

‘YÜZYILIN FELAKETİ YAŞANDI’

Dört gündür deprem bölgesinde incelemeler yapan Sosyalist Cumhuriyet Partisi heyeti Adana, Hatay, Samandağ ve Gaziantep’in ardından bugün de depremin merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde incelemelerde bulundu. Pazarcık’ta AFAD tarafından oluşturulan çadır kentte incelemelerde bulunan ve depremzedelerle görüşen Sosyalist Cumhuriyet Partisi Genel Başkanı Mehmet Bedri Gültekin burada yaptığı açıklamada, “yüzyılın en büyük felaketi ve en yıkıcı depremini yaşadığımızı gözlemliyoruz. Depremin yarattığı yıkımın en önemli sebeplerinden biri yüzyılın felaketi olarak adlandırılan bu büyüklükte bir depremin yaşanmış olmasıdır” dedi.

‘HALKIMIZ BÜYÜK BİR DAYANIŞMA ÖRNEĞİ SERGİLEDİ’

Depremin ardından haklın büyük bir dayanışma sergilediğine dikkat çeken Gültekin, “yollarda gelirken deprem bölgesine yardım taşıyan yüzlerce kamyon, tır ve minibüsle karşılaştık.

Bakıyoruz Türkiye’nin dört bir yanında insanlarımız seferber olmuş ve depremzedelerin yaralarını sarmaya çalışıyor. Köylüler minibüslere yükledikleri yardım malzemelerini depremzedelere ulaştırmaya çalışıyor. Bu dayanışma sayesinde deprem bölgesindeki hiçbir yerde gıda sorunu yok örneğin. Fakat depremzedelerin ihtiyaçları tamamıyla karşılanabilmiş değil” diye konuştu.

‘EMASYA’NIN GEREKLİLİĞİ BİR KEZ DAHA GÖRÜLDÜ’

Kahramanmaraş merkezli depreme müdahalede yaşanan sorulara dikkat çeken Gültekin “Bu felaket iktidar tarafından 2010 yılında kaldırılan EMASYA protokolünün böyle durumlar için ne kadar gerekli olduğunu göstermiştir” ifadelerini kullandı.

Deprem sonrası yaşananların sığınmacılar konusunun milli güvenlik sorunu olduğunu ortaya çıkardığını söyleyen Gültekin, “bugüne kadar ülkemizde çok defalar afetler yaşandı.

Bunların hiçbirinde yağma, talan gibi olaylar gündeme gelmedi. Ama Kahramanmaraş merkezli depremin ardından yağma haberlerini yardım TIR’larına el konulduğu ve talan edildiği haberlerini duyar olduk. Pazarcık’ta görüştüğümüz depremzedelerde dile getirdi. Burada yoğun bir Suriyeli sığınmacı topluluğu olmamasına rağmen, 50-60 çadırlık sığınmacıların yardım malzemeleri dağıtılırken olay çıkardıkları, ihtiyaçlarından çok çok fazla miktarda battaniye, giysi gibi yardımlar aldıkları ve bunları ısınmak için yaktıklarını söylüyor vatandaşlar” dedi.

‘İKTİDAR TARAFINDAN OLUŞTURULAN KUTUPLAŞMA TOPLUMSAL DAYANIŞMAYI ZEDELİYOR’

İktidarın milletin bir bölümünü diğerine karşı cepheleştiren açıklamalarının toplumsal dayanışmayı zedelediğini belirten Gültekin, “Tayyip Erdoğan’ın Hatay’da muhaliflerine ‘alçak, şerefsiz’ diye seslenmesi toplumsal dayanışmaya zarar vermektedir. Depremin yaraları bir şekilde sarılır. Milletimiz bu yaraları saracak güçtedir. Fakat iktidar tarafından açılan ve milletin bir bölümünü diğerine düşman etmenin açacağı yara kapanmaz. Toplumumuzun dayanışma ve birlik duygusunun yok edilmesinin yarası kapatılamaz. İktidarın yaptığı açıklamalar toplumsal birliğe zarar veriyor” uyarısında bulundu.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir