Sosyalist Cumhuriyet Partisi Genel Başkanı Mehmet Bedri Gültekin: “13 Emekli Generalin Halen Hapiste Tutulması, İnsanlık ve Cumhuriyet Düşmanı Bir Eylemdir”

Değerli yurttaşlar!

Emekli Orgeneral Ahmet Çörekçi 91 yaşında. Kendisi gibi emekli 13 emekli komutanla birlikte müebbet hapis cezasına çarptırıldı. 14 aydır hapiste.

Aradan 25 yıl geçtikten sonra 1997 yılında Anayasa ve yasalar çerçevesinde yapılan MGK toplantısında alınan kararlar dolaysıyla bazı Emekli Generallerimiz yargılandılar ve müebbet hapis cezasına çarptırıldılar.

En genci 74 yaşında.

Zamanın Başbakanı sayın Necmettin Erbakan’ın 2011 yılında vefat etmesinden sonra FETÖ’cü savcılar tarafından açılan dava,AKP tarafından sürdürüldü ve bütün suçları, o zaman yasalar çerçevesinde görevlerini yapmak olan 14 Emekli General,tam 25 yıl sonra tutuklandı, zindana atıldı.

Bugün hepsinin de ilerleyen yaşlarına bağlı olarak sağlık sorunları var. “Dışarda da olsalar aynı sağlık sorunları olacak” gibi akıl almaz bir gerekçeyle hapiste tutuluyorlar.

13 Emekli Generalin bu koşullar içinde ısrar hapiste tutulması, AKP’nin; kendisi gibi düşünmeyenlere yaşam hakkı tanımayan dünya görüşünün uygulamasıdır. Bugün 13 Emekli Generale yapılan bu uygulamanın, yeterli gücükendisinde gördüğünde bütün herkese uygulanacağından hiç kimsenin şüphesi olmasın!

İkinci olarak bu hapiste tutma ısrarı, AKP’nin Cumhuriyet Devrimimize olan düşmanlığının tezahürüdür. Çünkü 28 Şubat; yasalar çerçevesinde Cumhuriyet Devrimi kanunlarını uygulanması çabasından başka bir şey değildir!

AKP, Cumhuriyet Devrimimizin yeminli düşmanıdır. Ayrıca Türkiye’nin yeniden Cumhuriyet Devrimi rotasına girme ihtimalinden ölümüne korkmaktadır.

İşte bundan dolayı 13 emekli generalin, bu yaşlarında ısrarla ve inatla hapiste tutulması hem bir intikamdır, hem de bir korkunun sonucudur.

Bütün ömürlerini Vatana hizmetle geçirmiş emekli komutanlarımızın bu yaşlarında müebbet hapis cezalarına çarptırılmaları ve hapiste tutulmaları bütün Türkiye için bir utançtır. Hiç kimse sadece AKP iktidarını sorumlu tutarak kendini aklayamaz.

Bu kanunsuzluğa karşı mücadele, tek tek bütün Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarının görevidir.

Sosyalist Cumhuriyet Partisi olarak biz, bu insanlık dışı, Cumhuriyet düşmanı hapis ceza sona erdirilene kadar, konunun ısrarlı takipçisi olmaya devam edeceğiz!

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir