Sosyalist Cumhuriyet Partisi Başkanlık Kurulu Üyesi Av. Önder Kırmızıtaş: Eğitime Ara Verilemez!

Ülkemizin bugün yaşadığı sorunların temelinde acı bir şekilde yüzleştiğimiz gerçek; bilimden uzaklaşılmış, bilimin yadsınmış olmasıdır.

Bu yalın gerçek ortada duruyorken ilk akla gelen tedbirin eğitime ara verilmesi, ülke genelinde üniversitelerin kapatılıyor olması anlaşılır değildir. Ülkede binlerce otel, kamu binası atıl duruyorken uzaktan eğitime geçiyoruz denilerek üniversitelerin kapatılması ve öğrencilerin KYK yurtlarından çıkarılması tek kelime ile beceriksiz yönetimin tezahürüdür.

Pandemi döneminde ciddi eksiklikler doğmuşken ve bu eksiklikler halen giderilmemişken deprem gerekçesi ile tekrardan eğitime ara verilmiş olması telafisi imkânsız zararlara yol açacaktır.

Depremden etkilenen illerimizde eğitimi ara verilmiş olması ne kadar isabetli bir karar ise bu kararın ülke geneline yayılmış olması o kadar yersiz bir karardır.

Ülkenin dünden çok eğitime, bilime ihtiyacı varken verilen kararın anlaşılır bir yanı yoktur. Akp iktidarının bilime olan düşmanlığı kendini bu kararda bir daha göstermiştir. Diğer yandan verilen kararın amacının üniversitelerden yükselecek protestoların önüne geçmek olduğu sorusu da akla gelmiyor değil.

Ortadaki tek gerçek bilimden uzaklaşmanın, eğitimsizliğin acı sonuçlarını bu depremle bir kes daha yaşıyorken üniversitelerin eğitimine ülke genelinde ara verilmesi kabul edilemez.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir