Sosyalist Cumhuriyet Partisi Başkanlık Kurulu Üyesi Av. Önder Kırmızıtaş: “Alevi açılımı” Alevilere ve laikliğe tuzaktır!

AKP’li cumhurbaşkanı Erdoğan birlik ve beraberlik mesajlarıyla süslediği konuşmasıyla Aleviler için yapılacakları sıraladı.

 

Akp 20 yıllık pratiğiyle halkı bölen, kutuplaştıran, ayrıştıran ve düşmanlaştıran bir rol oynadı. Kişilerin liyakatine değil mensubiyetine, etnik kökenine, inancına vurgu yapan Akp, seçim arefesinde Alevileri kandıracağını sanıyor.

 

Yapılan mülakat sınavlarında Alevi misin diye soru sorulması Akp döneminde en çok rastlanan durum oldu. Bu zihniyetin Alevilere yönelik samimi bir icraatın içinde olamayacağı nettir. Ülkedeki tüm vatandaşlar gibi Aleviler de bunu pekala biliyor.

 

Diğer yandan Alevilik özü gereği laikliğin teminatıdır. Öyle laf olsun diye değil Alevilik felsefesi gereği laiktir. Hal böyle iken Alevileri sırf oy uğruna sistemin parçası haline getirecek ve laiklik ilkesini zayıflatacak bir kulvara çekmek mümkün değildir. Aleviler bu tuzağa düşmez!

 

Tarikatları meşrulaştırmak, laiklik ilkesini erozyona uğratmak için Alevileri kullanmaya bu iktidarın gücü de aklı da yetmez. Alevi kurumlarında 2-3.000 kişiyi istihdam ederek tarikat ve cemaatlere aktarılan milyon liraları örtmeye çalışıyorlar. Öyle payeler dağıtarak kazanılacak Alevi yoktur.

 

Birlik ve beraberliğe bu kadar ihtiyaç duyuluyorken sırf oy uğruna toplumu ayrıştıran söylem ve vaatler kimseye birşey kazandırmaz. Akp bunu hep yaptı, yapıyor. Maalesef CHP de bu kervandan kopmak istemiyor aynı küçük hesaplara ülkenin geleceğini feda ediyorlar.

 

Laiklik ülkenin kilit taşıdır, Aleviler laik cumhuriyetin önemli teminatlarındandırlar. Sizler küçük oyunlarınız için başka alanlar bulun buralardan siyaset tüccarlarına ekmek çıkmaz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir