Sosyalist Cumhuriyet Partisi Başkanlık Kurulu: Başımız sağ olsun, geçmiş olsun Türkiye!

  • Deprem bölgesinde bir ay süreyle olağanüstü hâl ilan edilmelidir! Devletin ve Milletin bütün imkânları yaraları sarmak için seferber edilmelidir.
  • Milletçe birlik olma ve yaraları sarma günüdür.
  • Pazarcık Depremi Türkiye’ye, İstanbul depremi için yapılmış son uyarıdır!
  • Sosyalist Cumhuriyet Partisi olarak bütün il ve ilçe örgütlerimizle felaketzede yurttaşlarımızın yanındayız.

 

Başımız sağ olsun ve geçmiş olsun Türkiye!

Merkez üssü Kahramanmaraş ilimizin Pazarcık ilçesi olan ve çok sayıda ilde büyük hasarlara ve ölümlere yol açan Deprem, bütün Türkiye’yi acıya boğmuştur. Depremde hayatını yitiren yurttaşlarımıza rahmet, yakınlarını kaybeden yurttaşlarımıza sabırlar diliyoruz. Bu felaketin altından da milletçe kenetlenerek, acımızı kuvvete dönüştürerek çıkacağız.

Deprem kuşağındayız. Deprem önlenemez ama bilimi rehber edinerek alınacak tedbirlerle hasarlar en aza indirilebilir ve can kayıpları tamamen önlenebilir. Türkiye’nin sadece lükse ve israfa harcanan kaynakları bile, Depremden korunmak için yapılacak harcamaları fazlasıyla karşılamaya yeter.

Pazarcık Depremi, beklenen İstanbul depremi için Türkiye’ye yapılmış olan son uyarıdır. Bütün deprem uzmanları İstanbul’da da her an, en az Pazarcık’taki deprem şiddetinde bir depremin olacağı konusunda hemfikirdirler ve durmadan uyarı üzerine uyarı yapmaktadırlar.

İstanbul’da aynı şiddette meydana gelebilecek bir depremin yol açacağı can kaybı ve hasar, şimdiye kadar yaşadığımız hiçbir felaketle kıyaslanamaz. Yıllardır rant uğruna yağmalanan yeşil alanlar, yapılaşmaya açılan deprem toplanma alanları, daha az şiddette bile yıkılacak binlerce binanın varlığı; Türkiye’yi bekleyen büyük felaketin boyutlarını göstermeye yeter.

İstanbul’un ve Türkiye’nin geleceği küçük siyasi hesaplara kurban edilemez!

Kahramanmaraş-Pazarcık’ta yaşanan deprem felaketinden çıkarmamız gereken en önemli ders bu olmalıdır.

Öncelikle depremden etkilenen illerde bir ay süreyle olağanüstü hal yoluyla, devletin ve milletin bütün olanakları, başta Türk Silahlı Kuvvetleri olmak üzere seferber edilmeli, yaralar acilen sarılmalıdır. Ondan sonra hızla, vakit kaybedilmeden bütün olanaklar, İstanbul depremine hazırlık için kullanılmalıdır.

Sosyalist Cumhuriyet Partisi, bütün il ve ilçe örgütleriyle depremzede yurttaşlarımızın yanındadır.

Acımızı kuvvete dönüştüreceğiz ve felaketin üstesinden milletçe kenetlenerek

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir