SCP ve 1920 TKP İstanbul İl Örgütlerinden Ortak Basın Açıklaması: “Karma Eğitimden Vazgeçilemez!”

Milli Eğitim Bakanı’nı Yusuf Tekin’in “gerekirse kız okulları da açabilmeliyiz, veli isterse çocuğunu kız okullarına gönderebilmeli” sözlerine karşı İstanbul İl Örgütümüz ve 1920 TKP İstanbul İl Örgütü, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde, “Karma Eğitimden Vazgeçilemez” konulu basın açıklaması yaptı.

Açıklamanın tam metni:

Toplumun genelinde karşılığı olmayan; ‘Ben çocuğumu erkeklerle aynı okula göndermek istemiyorum’ bahanesi arkasına saklanarak eğitim sistemimizdeki karma eğitimi sona erdirmeye yönelik girişimlere itiraz ediyoruz.

Milli Eğitim Bakanı son günlerde basına yansıyan açıklamalarında, ana-babaların karma eğitim nedeniyle çocuklarını okula göndermekten imtina ettiklerini, kız çocuklarının eğitim hakkını korumak adına ilkokuldan itibaren “kız okulları” açmak gerektiğini belirtti. Gerici ve çağdışı dünya görüşlerini topluma güya haklar ve özgürlükler kisvesi altında dayatarak, Laik Cumhuriyetin tüm kazanımlarını yok etmeye ant içmiş bu siyasi grubun süslü laflarına karnımız tok.

İktidarın açıklamalarının amacı; cumhuriyet devrimimizin, yurttaşlarımızı kadını ve erkeği ile çağdaş uygarlık seviyesine çıkarmak adına hayata geçirdiği, toplumu orta çağ köleliğinden kurtaran gayretlerini yok ederek, ülke hayatını tamamen gericiliğin belirlediği bir kulluk düzenine dönüştürmektir.

Bu girişimin sübyan mekteplerini yeniden kurmak, medrese sistemine dönmek yani halkımızı orta çağa iade etmek gayreti olduğu çok açıktır.

Karma eğitime karşı olmak kadın-erkek eşitliğine karşı olmak demektir. İnsanları iç güdüleri ile hareket eden, binlerce yıllık uygarlık birikimini görmezden gelen akıl dışı bir zihnin tezahürüdür. Eğitime ilişkin tüm modern ve bilimsel anlayışlar; kız ve erkek çocuklarının birlikte eğitim görerek birbirleri ile sağlıklı iletişim kurabilen, bilinçli bireyler olarak yetişmesini sağladığını kabul etmektedir. Asıl olan kız erkek birbirinden ayırmak değil, yoksulluk nedeniyle çocuklarını okula gönderemeyen ailelere destek olmak, okullarını terk etmek zorunda kalan çocukların okula dönmesini sağlamak, okullaşma oranını artırmaktır.

Bizler, Sosyalist Cumhuriyet Partisi ve Toplumcu Kurtuluş Partisi olarak ilerici, devrimci kazanımlarımızı korumak konusunda kararlı olduğumuzu tüm halkımıza duyuruyoruz. Demokratik- hukuk devletinin tüm imkânlarını kullanarak bu gerici girişimlere karşı mücadele edeceğimizi açıklıyoruz.

Türkiye’nin devrimcileri, Cumhuriyet Devrimi’ni koruyacaktır.

Sosyalist Cumhuriyet Partisi İstanbul İl Başkanlığı

Toplumcu Kurtuluş Partisi İstanbul İl Başkanlığı

 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir