SCP Genel Sekreteri Hacer Durgun: Türban Bahanesi ile Çarşaf ve Burka Anayasa Güvencesine Kavuşturulmak İsteniyor!

Türban bahanesi ile yapılmak istenen Anayasa değişikliği, İktidarı ve Muhalefeti ile bütün sistem partilerinin seçime yönelik halkı aldatma çabasından başka bir şey değildir.

CHP Genel Başkanı’nın durup dururken hiç gündemde olmadığı halde türban konusunda yasa önerisi vermesi, AKP’nin ise “gökte aradığını yerde bulmasıyla” Anayasa değişikliğini gündeme getirmesi, bir yanıyla yaklaşan seçimler öncesinde halkın dini duygularını oya tahvil etme amaçlıdır.

Öte yandan AKP’nin hazırladığı Anayasa değişikliği teklifi sadece türbanı değil “dilediği şekilde giyinme özgürlüğü” adı altında çarşaf ve burkaya da Anayasa güvencesi getirme amaçlıdır. Bu Anayasa değişikliğinin gerçekleşmesi durumunda, bir vatandaş burka ve çarşafı, “dini inancımın gereğidir” diyerek kamu hizmetinin görüldüğü yerlere dayatabilir.

AKP’nin Anayasa teklifinin yurttaşların özgürlüğü ile bir ilgisi yoktur. Tam tersine laik demokratik Cumhuriyete açık bir meydan okuma söz konusudur.

Cumhuriyet Devrimimizin özgürleştirdiği başı dik Kadın, yeniden kafes ardına hapsedilmek istenmektedir.

AKP’nin son Anayasa değişikliği önerisi bir yanıyla seçime yönelik dini duyguları istismar girişimi, diğer yanıyla da Ortaçağ karanlığına doğru yeni bir adım atmak gayretinden başka bir şey değildir.

Sosyalist Cumhuriyet Partisi olarak, kadınımızı yeniden kafes arkasına atmayı amaçlayan bu girişimi protesto ediyoruz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir