SCP GENEL BAŞKANI YILMAZ ERSEZER: “DEPREME DAYANIKLI ŞEHİRLER İÇİN KAMUCU YÖNETİM”

Acımız hala taze, sorumlular hala koltuklarında!

6 Şubat 2023’te meydana gelen merkez üssü Kahramanmaraş ilimizin Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan iki büyük deprem, 11 ilde büyük hasarlara ve ölümlere yol açtı. Depremlerin üzerinden tam bir yıl geçti.
Acımız hala taze, sorumlular hala koltuklarında oturmaya devam ediyor.

Bu felaketin altından da milletçe kenetlenerek, acımızı kuvvete dönüştürerek çıkmaya çalışırken, AKP iktidarı toplumu kutuplaştırmaya devam ediyor.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Antakya Spor Salonu’nda düzenlenen AKP Hatay İlçe Belediye Başkan Tanıtım Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, “Merkezi yönetimle yerel yönetim el ele vermezse, dayanışma halinde olmazsa o şehre herhangi bir şey gelmez. Hatay’a geldi mi? Şu anda Hatay garip kaldı, mahzun kaldı” diyerek yerel seçimler öncesinde Hatay halkına şantaj yapmıştır.

AKP İktidarı yerel seçimlere doğru giderken seçmenlere şantaj yapmayı bırakmalı, deprem ülkesi olduğumuzun farkına varmalı, şantaj yerine atılması gereken adımları hızlı bir şekilde atmalıdır.

RANTÇI DEĞİL KAMUCU YÖNETİM

Yerel seçimlere doğru rant kavgasının kızıştıran iktidar ve ana muhalefet sözde ‘depreme dayanıklı şehir’ projelerini ilan ederken bugüne yaptıkları rantçı idare sisteminin şehirlerimizi getirdiği durum ortadadır.
Deprem önlenemez bir gerçektir ama bilimi rehber edinerek alınacak tedbirlerle hasarlar en aza indirilebilir ve can kayıpları tamamen önlenebilir. Türkiye’nin sadece lükse ve israfa harcanan kaynakları bile, depremden korunmak için yapılacak harcamaları fazlasıyla karşılamaya yeterlidir.

Depremden korunmanın en temel yolu kamucu genel idare ve kamucu belediyeciliktir. Pazarcık Depremi, beklenen İstanbul depremi için Türkiye’ye yapılmış olan son uyarıdır.

İSTANBUL İÇİN SON UYARI

Bütün deprem uzmanları İstanbul’da da en az Pazarcık’taki deprem şiddetinde bir depremin olacağı konusunda hemfikirdirler, şimdiye kadar yaşadığımız hiçbir felaketle kıyaslanamayacak kadar büyük olacağını sürekli anlatıyorlar ve durmadan uyarı üzerine uyarı yapmaktadırlar.

İstanbul ve Türkiye’nin geleceği küçük siyasi hesaplara kurban edilemez!

Yıllardır rant uğruna yağmalanan yeşil alanlar, yapılaşmaya açılan deprem toplanma alanları, daha az şiddette bile yıkılacak binlerce binanın varlığı; Türkiye’yi bekleyen büyük felaketin boyutlarını göstermeye yeterlidir.

Sosyalist Cumhuriyet Partisi olarak uyarıyoruz. Devletin ve milletin bütün olanakları, İstanbul depremine hazırlık için kullanılmalıdır.

İmar barışı ve imar affı Türkiye’nin gündeminden çıkarılmalıdır.

AFAD, AKUT ve MADENCİLER arasında rekabet değil, birlikte çalışmanın koşulları yaratılmalıdır.

İstanbul’a göç durdurulmalı, nüfus yoğunluğunun önüne geçilmelidir.

Bina muayeneleri yapılmalı, depreme dayanıklı olmayan binalar hızla yıkılmalı, deprem toplanma alanları hızlıca belirlenmelidir.

Olası bir İstanbul depreminde, Türk halkının yanında manevi değeri büyük olan Türk Silahlı Kuvvetleri seferber edilmelidir.

Sosyalist Cumhuriyet Partisi Genel Başkanı Yılmaz Ersezer

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir