Gültekin’e Bin Selam, Mücadeleye Devam!

Sosyalist Cumhuriyet Partisi (SCP) Kurucu Genel Başkanı Mehmet Bedri Gültekin’in 14 Şubat günü gerçekleşen vefatının ardından bugün Ankara’da toplanan Merkez Karar Kurulu, Genel Başkan Vekili’ni seçti.

Toplantı sonunda yapılan oylamada, Yılmaz Ersezer oy birliği ile Genel Başkan Vekilliğine seçilirken Ersezer’den boşalan Başkanlık Kurulu üyeliğine ise SCP İngiltere Temsilcisi Gazi Ateş oy çokluğu ile seçildi.

Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın ardından, Kurucu Genel Başkan Gültekin’in partililere verdiği öğüt ve görevlere dair demeçlerden oluşan video gösterimi ile başlayan toplantıda birçok partili söz aldı. ‘’Gültekin’e bin selam, mücadeleye devam’’, “Gültekin’e sözümüz devrim olacak’’, ‘’Bağımsızlık, devrim, sosyalizm”, “Yaşasın Sosyalist Cumhuriyet Partisi” ve “Mücadele bayrağı daha daha yukarı” sloganları ile sık sık kesilen konuşmalarda ‘Yas değil mücadele’ vurgusu ön plana çıktı.

“Önümüzdeki dönemde çok daha inançlı bir şekilde mücadele atılımına girişileceği ve sömürülen, ölüme terk edilen Türk Milleti’nin umudu olma kararlılığı” dile getirildi.

 

Genel Başkan Vekilliğine seçilen Ersezer şöyle konuştu:

 

Değerli mücadele arkadaşlarım;

Bir Karadeniz türküsü vardır: “Bir boşluk ki nasıl insanla dolsun” der dizelerinde. Şimdi o boşluğu hep birlikte doldurmak için görevler üstleneceğiz. O boşluğu her zaman hissedeceğiz ama mücadelemizde hissettirmemek için var gücümüzle çalışacağız.

Ümitsizliğe yer vermeyeceğiz! Devrimcilik ümit sahibi olmaktır. Mehmet Bedri Gültekin’in mirasını, bayrağını mutlaka daha ileri taşıyacağız; mutlaka işçi sınıfı partisini  örgütleyeceğiz! Sıfırdan kurulmuyoruz. Elli yıllık bir mirasın gerçek sahibiyiz! Aydınlık hareketinin gerçek sahibiyiz! Mutlaka bu mücadeleyi menziline ulaştıracağız!

Sıra neferi olacağız! Görevimizi yapacağız ve o bayrağı sırada bekleyene devredeceğiz.

Söz veriyoruz arkadaşlar! Hem Mehmet Bedri Gültekin’e hem kendimize söz veriyoruz. Bir an bile yılgınlığa düşmeyeceğiz! Teslim olmayacağız. Kendimize teslim olmayacağız. Zorluklara teslim olmayacağız. Mutlaka başaracağız!

Değerli arkadaşlar; esasında ilk depremin gerçekleştiği gün Genel Başkanımız 41 ilde örgütlendiğimizi ve seçime girme yeterliliği kazandığımızı Türk Milleti’ne ilan edecekti. Onun heyecanı içindeydik. Ta ki tüm ülkeyi yasa boğan o acı haber gelene kadar… Şimdi kamuoyuna duyuruyoruz. Sosyalist Cumhuriyet Partisi, Mehmet Bedri Gültekin önderliğinde 41 ilde ve bu illerin üçte birinde örgütlenmesini tamamlamış ve seçime girme yeterliliğini sağlamıştır. Başkanımız partimize karşı son ve büyük görevini yaparak aramızdan ayrılmıştır!

Hepinizin bu süreçte olacağını biliyoruz. Önümüzdeki süreçte her örgütümüzle, her partilimizle bir araya gelecek ayrı ayrı planlar çıkaracağız. Tüm Türkiye’yi karış karış gezeceğiz. Ve başkanımıza, o dağ köyüne güzel haberlerle gideceğiz! Söz veriyoruz.

Toplantının ardından beraberindeki heyet ile Anıtkabir’e Atatürk’ün huzuruna çıkan Ersezer, hatıra defterine şöyle düştü:

“Kurtuluş Savaşımızın ve Cumhuriyet Devrimimizin Büyük Önderi, Ezilen Milletlerin Bayrağı, Aziz Atatürk;

 

Bıraktığın devrimlerin tamamlanması ve Türk milletine çizdiğin geleceğe ulaşılması eyleminin fedaisi olarak 70 yıllık yaşamını halkına hediye eden Genel Başkanımız Mehmet Bedri Gültekin’i kaybetmenin acısı ile yanıyoruz. Senden aldığımız güçle, onun bıraktığı yerden devam etme azim ve kararlılığımızı bildirmek için Sosyalist Cumhuriyet Partisi yöneticileri olarak huzurundayız.

 

Emperyalizm, etnik-dinsel vb. her türlü farklılığı besleyerek ve kışkırtarak milli devletleri yok etme siyaseti ile coğrafyamızı kan gölüne çevirmiş durumda. Kurduğun milli devleti ve gerçekleştirdiğin devrimleri koruma cephesinde önemli kayıplar yaşadık. Ancak koşullar ne olursa olsun senin zorluklardan korkmayan devrimci karakterini örnek alıyoruz. İçerideki emperyalizm işbirlikçisi cepheyi dağıtacağımıza, emperyalizmi ve orta çağ karanlığını tüm bağlantıları ve kalıntıları ile bu topraklardan söküp atacağımıza ve Türkiye’yi yeniden Kemalist Devrim rotasına sokacağımıza söz veriyoruz.”

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir