AKP İKTİDARINDA EMEKLİ, 5 KEZ DARBE YEDİ!

AKP iktidarı, kurulduğundan beri emekçiye de, emekliye de kötülük yapmaktadır.

Sadece emeklilere yaptıkları kötülüklerin, sadece önemli olanlarını hatırlayalım;

1-) 1999 yılında aylık bağlanma oranları % 10’dan fazla gasp edilerek yüzde 60’ların altına düşürülen emeklilerin, AKP de 2008 yılında da aylık bağlanma oranlarını gasp etti, yüzde 35’lere düşürdü.

16 yıldır bu gasp sürmekte, AKP iktidarı 16 yıldır gasp ettiği aylığı, emekliye iade etmemektedir.

2-) İkinci kötülüğü, aynı süreyi çalışan ve aynı oranda prim ödeyen emeklilerin aylıkları arasında farklılıklar yaratarak, aylık bağlama sistemini Arapsaçına çevirerek ve emeklileri birbirlerinin rakibi haline getirerek yaptılar.

SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı emekli aylıkları arasında farklar yarattılar.

1999, 2001, 2007 ve 2009 emekli aylıkları arasında farklar yarattılar.

Oysa bir intibak yasası ile kendilerinin yarattığı bu ucube durumu düzeltmek mümkün iken, yıllar yılı emekliye zulmedildi.

DSP-MHP-ANAP Hükümetinin yarattığı kaos 1999’dan beri 25 senedir, AKP iktidarı yarattığı kaos da 22 senedir ve daha da katmerlenerek 16 senedir devam ediyor ve acılar yaşıyor emekli.

3-) Üçüncü darbeyi 2015 yılında vurdu.

İktidara geldikleri 2002’de, 184,25 TL olan asgari ücretten 56 TL fazla alan ve en düşük 240 TL olan emeklinin aylığını, adım adım eriterek 2015 yılına gelindiğinde asgari ücretin bile altına düşürdü.

4-) Dördüncü darbeyi 2019 yılında vurdu.

Asgari emekli aylığı sınırının altında aylık alanın farkını SGK aylıklarında düzenleme yapmak yerine, Hazine desteği ile hormonlu bir artış başlatmış, o güne kadar görülmeyen “kök aylık” ucubesi ile tanıştırmıştır.

Nitekim 2023 Temmuz ayında emekli aylıklarına yapılan % 25 artış, kök aylık ucubesini yaşayan 6 milyon dolayında emeklinin aylığında sıfır artışa yol açmış, açıkça emekli aldatılmış, ayal edilmiştir.

2024 Ocak ayında da 10 bin TL yaptıkları taban emekli aylığı, kök aylığı bunun altında olanlara, özellikle de gerçek aylığı 7.500 TL’nin altında olanlara sıfır zam olarak yansıyacak, %42.6 olan yeni zam, milyonlarca emekliye yansımayacaktır.

AKP iktidarı, kök aylık ucubesi ile hazine destekli hormon aylıkla emeklilerle alenen oyun onamakta, yıllardır zulüm altındaki emekliye zulmü sürdürmektedir.

5-) Beşinci darbeyi emekli aylığını asgari ücretin yüzde 30 altına düşürerek vurdu.

2008’de emekli aylıklarını gasp etmekle yetinmeyerek, asgari ücretin bile lehine eritmeyi sürdüren iktidar, 2024 yılı Ocak ayında en düşük emekli aylığını asgari ücretin yüzde 30 altına bile düşürdü.

Emperyalizmin isteklerini yerine getirmek için iktidara gelenlerden emeklilere hayır olmayacağı, 2024 Ocak zammında olduğu gibi, sayısız defa görülmüştür.

Geldiğinden bu yana emeklilere zulmeden AKP iktidarının, IMF, Dünya Bankası ve OECD adlı emperyalist örgütlerin ve Avrupa Birliği emperyalizminin emeklilerimiz aleyhine isteklerini yerine getirmeye devam ettiği görülmektedir.

Aksi halde hiçbir milli iktidar, halkına, emeklilerine bu kadar kötülük yapmaz, yapamaz.

Emeklilerin baht-ı kara maderinin değişmesi, Atatürk devrimleri programında, Sosyalist Cumhuriyet Partisi’nde toplanmaları ile mümkündür.

Sosyalist Cumhuriyet Partisi

Başkanlık Kurulu

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir