68’in Önderleri Deniz, Yusuf, Hüseyin’i Mezarı Başında Andık

Sosyalist Cumhuriyet Partisi ve Toplumcu Kurtuluş Partisi olarak “Tam Bağımsız ve Gerçekten Demokratik Türkiye” mücadelesinin Devrim Şehitleri’ni mezarı başında andık.

Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan için
1 dakikalık saygı duruşu ile başlayan anma etkinliğinde Sosyalist Cumhuriyet Partisi ve Toplumcu Kurtuluş Partisi olarak ortak açıklamamız ise şöyle:

“Bugün 6 Mayıs 2023. ‘Tam Bağımsız ve Gerçekten Demokratik Türkiye’ mücadelesinin Devrim Şehitleri Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ı anmak için toplanmış bulunuyoruz.

Onların aramızdan alınışının üstünden 51 yıl geçti. Deniz’i, Yusuf’u ve Hüseyin’i aramızdan alan kapitalist-emperyalist düzen, ülkemizde daha da kök saldı. Baskı, sömürü ve karanlık daha da büyüdü…

Yusuf’un dediği gibi:
‘Türkiye’yi bugünkü koşullar altında bağımsız olarak kabul edemiyoruz. Ekonomik, askeri ve kültürel sahalarda bağımlıdır.’ diyoruz.

6. Filo’yu denize döken, Samsun’dan Ankara’ya elinde Türk bayrağıyla Mustafa Kemal yürüyüşü düzenleyen 68’lilerin önderi, Deniz’in sözlerine kulak veriyoruz:
‘Mustafa Kemal’e gerçekten sahip çıkanlar varsa onlar da bizleriz. Onun istiklal-i tam prensibini ve onun istiklal-i tam Türkiye idealini yalnızca biz devam ettiriyoruz. Bizim düşmanlarımız Amerikan emperyalizmi ve onun yerli işbirlikçileridir.’
O gün de bugün de ‘Katil Nato’ya Hayır!’ diyoruz!

Ve biliyoruz, Hüseyin’in dediği gibi:
‘Bu kavga biz olmasak da devam edecektir. Türkiye halkı var oldukça devam edecektir. Yurtsever analar var oldukça devam edecektir.’

Bugün bizlere düşen görev, Denizlerden, Yusuflardan, Hüseyinlerden öğrenmeyi sürdürerek devrimci mücadelemizi büyütmek; Milli Demokratik Devrimi tamamlamaktır! Kitle çizgisinde, emekçi halkımızın iktidarı için hep daha ileriyi hedeflemek, devrime doğru emin ve kararlı adımlarla ilerlemektir!

Bugün de onlardan öğreniyor, Sosyalist Cumhuriyet Partisi ve Toplumcu Kurtuluş Partisi olarak, onları saygı ve sevgiyle anıyoruz. Mücadelelerini selamlıyoruz.

Yaşasın Tam Bağımsız ve Gerçekten Demokratik Türkiye!
Yaşasın Bağımsızlık Devrim Sosyalizm Mücadelemiz!”

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir