44 Yıl Önce ‘Apocular’ın Pusu Kurarak Şehit Ettiği Zeki Hoca, Özgürlük, Bağımsızlık, Demokrasi Mücadelesi Sürdükçe Yaşayacak!

033 Temmuz 1979’da o dönem henüz Apocular grubu olarak bilinen PKK’nın kurduğu pusuda öldürülen Gaziantep’in devrimci önderi Zeki Ön, 44 yıl sonra mezarı başında Gaziantep İl Örgütümüz tarafından anıldı.

Mezarı başında yapılan saygı duruşunun ardından söz alan Gaziantep İl Yöneticimiz Günnur Ünverdi şöyle konuştu:

”Mehmet Zeki Ön, Özgürlük, bağımsızlık, demokrasi mücadelesi sürdükçe yaşayacak. Mücadelemizde bize tükenmez bir güç kaynağı olacak.”

Bu sözler Zeki Ön yoldaşımızın mezarı başında ölümünün 34. yılında çalışma arkadaşlarından Yıldırım Karabıçak’ın ağzından ağlamaklı bir ses tonuyla dökülen sözlerdi.

‘Kara çarşaf, mor yaşmak, yeşil kaftan, yamalı şalvar içinde temiz bir Anadolu anası olan anneme Zeki Ön’ün öldürüldüğünü söylediğimde annem bana ‘Bir yanlışlık var bunda… Bir isim benzerliği. Zeki vurulası can değildi! Zeki’yi tanıyan o’na kıyamazdı. Ya tanımayan niye kıysın… Anlamadım a oğul’ ded

Vurdular O’nu. 1979’un 3 Temmuz’unda devrimci kılık altındaki karanlık güçler.

1946’da doğmuştu, Suruç’ta Daha öğrencilik yıllarında devrimciydi. Suruçluların O’nu nasıl sevdiğini gözlerimle gördüm.

Fen Fakültesinde hocası o’nu tanımaları için son sınıflara tavsiye etmiş. Daha birinci sınıfa yeni gelen M. Zeki ÖN için ‘Adı da kendisi de Zeki’ demiş arkadaşlarından nice defalar dinledim bunu.

Nizip’te matematik öğretmenliği yaptı. Öğretmen örgütlerinde yöneticilik yaptı. Kurucular arasında yer aldı. Başkanlıkta bulundu. Gaziantep Eğitim Enstitüsünde müdür yardımcılığı, Atatürk Lisesinde öğretmenlik yaptı. TÖB-DER ‘de birkaç dönem yöneticilikte ve başkanlıkta bulundu.

Sürüldü. Tehdit edildi. Ve “Apocular” denen bir katil şebekesi tarafından katledildi.

Zeki Hoca’yı tanıdık. Somut bir durum karşısında tavır alırken hep onu düşünürüz. O olsaydı ne yapardı, nasıl değerlendirirdi, deriz. Tahmin yürütürüz. Doğru devrimci tutumun ölçüsü oldu.

Zeki kendi deneyimlerinden söz etmekle birlikte hiç övünmezdi.” İçinde bulundukları anda takdir edilecek etkinlikleri olmayanlar, geçmişleriyle övünürler” derdi…

Zeki, bütün halkın milliyet ve mezhep farkı gözetmeksizin dış düşmanlara karşı birliğini savunuyordu. Ve büyük olasılıkla öldürülmesinin sebebi de budur.

Zeki Hoca’nın öğretmenliğinden, barışçılığından, demokratlığından, insanlığından, devrimciliğinden öğreneceğimiz çok şey var.

Sosyalist Cumhuriyet Partisi Gaziantep İl Örgütü olarak öncü, önder ve devrimci mücadelede Mehmet Zeki ÖN Yoldaşımızın yolumuza tuttuğu devrimci tutum ve davranış ışığından güç ve esin alarak devrimci mücadeleye kararlılıkla devam edeceğimizi mezarı başında Zeki ÖN yoldaşımızın manevi huzurunda kamu oyuna ilan ediyoruz.

“Özverili olmak, zorluklardan yılmayan devrimci mücadele azmi, Zeki Ön’ den bizlere kalan örnek alınacak mirastır. PKK aynı günlerde köylü önderlerimizden Mehmet Ongan’ı ve öğretmen arkadaşımız İnan Özdemir’i de katletmişti. Arkadaşlarımızı özlemle anıyor ve anıları önünde saygı ile eğiliyoruz”

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir