Soyalist Cumhuriyet Partisi Gaziantep İl Başkanlığı’ndan İşçi Hayatını Yok Sayan Uygulamaya Tepki

Sosyalist Cumhuriyet Partisi (SCP) Başkalık Kurulu Üyesi Gaziantep İl Başkanı Murat Soycan, İSİG (İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği) Meclisinin iş cinayetleri raporlarına göre 2022 yılının ilk 7 ayında 224 işçi trafik/ servis kazalarında yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Gaziantep’te geçtiğimiz gün iki işçi servisinin çarpışması sonucu bir işçi hayatını kaybederken, 2’si ağır 22 işçi yaralandı. Sosyalist Cumhuriyet Partisi Gaziantep İl Başkanı Murat Soycan konu ile ilgili yaptığı açıklamada işçi servislerine ilişkin mevcut uygulamayı eleştirerek işçilerin hayatını yok sayıldığını söyledi.

Soycan konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Gaziantep’te iki  işçi servisinin çarpışması sonucu bir işçimiz  vefat etti , 2’si ağır 22 işçi yaralandı. Bu bir cinayet girişimidir.

İşçilere güvenli ve insani koşullarda servis hizmetleri sağlamak işverenin sorumluluğundadır. 5510 sayılı kanununun 13. maddesinde iş kazası:  “Sigortalıların, işverence sağlanan bir taşıtla işin yapıldığı yere gidiş gelişi sırasında, meydana gelen ve sigortalıyı hemen veya sonradan bedenen ya da ruhen özüre uğratan olay” şeklide tanımlanmıştır. İşverenin servis hizmetlerini dışarıdan alması da sorumluluklarını ortadan kaldırmaz. İş cinayetlerinin yaşanmaması için  gerekli tüm önlemler alınmalıdır. İşçi sınıfının ‘insanca yaşama ve insanca çalışma’ talepleri için bu sürecin takipçisi olacağız” ifadelerini kullandı.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir