Sosyalist Cumhuriyet Partisi’nden Kadınları Hedef Alan Gerici Hakkında Suç Duyurusu

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Burhan İşliyen’in kadınlara yönelik “Tüm sınırlar ihlal edildi haram işliyorlar” sözleri üzerine Sosyalist Cumhuriyet Partisi (SCP) harekete geçti. SCP Başkanlar Kurulu Üyesi Avukat Önder Kırmızıtaş; İşliyen’in sözleri hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na, “Görevi kötüye kullanma” ve “Anayasayı ihlale teşebbüs” maddeleriyle suç duyurusunda bulundu.

Kırmızıtaş konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Son zamanlarda AKP iktidarının yarattığı bu gerici iklimde gericiler tek tek başkaldırmaya, konuşmaya başladı. Daha önce suç duyurusunda bulunduğumuz Ebubekir Sifil isimli şahıs da ‘Namaz kılmayan dövülür, uyarılır, öldürülür gerekirse’ gibi kelamlar etmiş ve bu basına yansımıştı. Şimdi Diyanet İşleri Başkanlığı makamını işgal eden Burhan İşliyen isimli zat, hem bir kamu görevlisi aynı zamanda kamuya ait olan bir yerde, camide konuşma yapıyor ve yine kamuya ait, kamu imkanlarıyla kurulmuş bir televizyonda bunu söyleme cesareti bulabiliyor. Bu tamamen AKP iktidarının yarattığı iklimle alakalı. Seçime doğru giderken ortamı germek, tarafları, kişileri, toplumun belli kesimlerini birbirine düşmanlaştırmak için, kargaşa çıkarmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Bu konuda yine suç duyurusunda bulunacağız. Şunu biliyoruz, re’sen kendiliğinden harekete geçmesi gereken cumhuriyet savcıları maalesef ki yine bu iklimin etkisiyle bırakın re’sen harekete geçmeyi, suç duyurularımız karşısında bile harekete geçmemekte ısrar ediyorlar. Ancak biz bu hususta ısrar edeceğiz, bunu tarihe not düşeceğiz. Günü geldiğinde hem bu suçu işleyenleri, hem suça sahip çıkanları, bu iklimi yaratanları ve bu işe sessiz kalan yargı mensupları hakkında gerekli işlemlerin yapılacağına inanıyorum.”

 

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Burhan İşliyen, Diyanet TV’deki programında, düğünlerden bahsederek kadınların giyimlerini şu sözlerle eleştirdi: “Salona bir giriyorum, hanım kardeşlerimiz bana kızmasınlar, sanki giyecek elbise yok, perişan. Niye böylesiniz? Allah, camiye girerken örtün, düğün salonuna girerken açıl diye bir emir mi verdi?”

Erkeklere de çağrı yapan İşliyen, “Babalar, abiler, kocalar; bu konuda eşlerimize, kızlarımıza telkinde bulunmamız, nasihat etmemiz, yönlendirmemiz gerekmiyor mu? Bir Müslümanca duruş gerekli. Bütün örtüleri açmış, sınırları ihlal etmiş, haramları işlemeye başlamış. Bir Müslüman bunu yapamaz. Hayat tarzımız kitaba uygun olmalı. Düğünlerimiz, eğlencelerimiz kitaba uygun olmalı” ifadelerini kullandı.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir