Sosyalist Cumhuriyet Partisi Başkanlık Kurulu Üyesi Avukat Önder Kırmızıtaş: Kıblesi 6. Filo Olandan Bu Beklenir!

TBMM eski Başkanı İsmail Kahraman, katıldığı etkinlikte “Şehirlerin kurtuluş yıldönümleri kutlanıyor. Kesinlikle karşıyım. 2 Mart’ta Rize kurtulmuş, kim diyor? Yok Erzurum şu Mart’ta. Şehirlerin düşman işgalinden kurtuluşu dolayısıyla kutlama yapılmaz. ‘Ben esirdim, esaretim bitti, ben köleydim’ diye ikrarda bulunulmaz. Bu küçüklük kompleksi verir, bu yanlıştır, böyle şey olmaz. Fetihler kutlanır.” diyor. Bulunduğu yer ve hizmet ettiği amaçlar düşünüldüğünde böyle düşünmesi olağan. Fazlası beklenmezdi.

 

İsmail Kahraman denildiğinde hemen akla Kanlı Pazar ve Amerikan 6. Filosuna secde eden güruh geliyor.

 

ABD 6. Filo’sunun İstanbul’a gelişini protesto eden Ankara, İzmir, Trabzon ve İstanbul’daki küçük çaplı gösterilerin ardından, öğrenci ve işçi örgütleri 16 Şubat’ta İstanbul’da emperyalizm ve sömürüye karşı bir yürüyüş ve miting yapma kararı aldı.

 

14 Şubat’taki Cuma namazından sonra Komünizmle Mücadele Derneği ile Milli Türk Talebe Birliği’nin öncülüğünde “Bayrağa saygı” mitingi düzenlendi. Bu mitingde komünistlere karşı savaş açıldığı ilan edilerek halka iki gün sonra düzenlenecek olan 6. Filo’yu Protesto Yürüyüşü’nde komünistlere gereken dersi vermek üzere toplanma çağrısı yapıldı.

16 Şubat günü, göstericiler Taksim’e doğru yürüyüşe geçmek üzere Beyazıt’ta toplanırken, “komünistlere gereken dersi verme” çağrısına uyan sağ görüşlü kişiler de Taksim Meydanı’na geldiler. Burada toplu kılınan namazın ardından taşlı ve sopalı bir biçimde beklemeye koyuldular.

 

Beyazıt Meydanı’nda toplanan gençlik örgütleri yürüyüşe geçti. Sultanahmet, Sirkeci, Eminönü, Karaköy ve Dolmabahçe üzerinden Taksim Meydanı’na ulaşan göstericilerin önünü kesen polis, kasıtlı olarak alana küçük gruplar halinde girmelerini sağladı. Alana girenler de burada bekleyen ve sadece iki sıra olan polis barikatını kolaylıkla aşan sağcıların sopalı, taşlı ve bıçaklı saldırısına uğradı.

 

Tekbir getiren dinci saldırganlar, göstericileri dövdü. Olaylar sırasında Ali Turgut Aytaç ve Duran Erdoğan adlı gençler bıçaklanarak öldürüldü.

 

Sonra bu güruh Dolmabahçe önlerinde demirlemiş Amerikan 6. Filosuna ait gemileri kıble yaparak şükür namazı kıldılar. İşte bu yobaz güruhun başındakilerden biri de bugün kurtuluş günlerini kutlamak anlamsız diyen İsmail Kahraman’dı. Şimdi ömrünü Amerikan muhipliğine adamış bu zattan başka ne beklenebilirdi?

 

Varlığını emperyalizme borçlu olanlar, ömürlerini emperyalizme hizmete adayanlar bağımsızlığa ve kurtuluşa elbette düşman olacaklar.

 

Sosyalist Cumhuriyet Partisi

Başkanlık Kurulu Üyesi

Av. Önder Kırmızıtaş

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir