Sosyalist Cumhuriyet Partisi Genel Merkez Kültür Sanat Bürosu: “Sözün bittiği yerde değiliz, daha hiç konuşmadık!..”

Dün gece (3 Ekim 2022) yaşanan olayı bir şarkı isteği boyutunda değerlendirmek, olayı kişisel bir hale getirip iktidarın sorumluluğunu örtbas etmekten başka bir işe yaramaz…

 

Anayasanın 64. maddesi hiç bu kadar ayaklar altına alınmamış, sanat ve sanatçı hiç bu kadar yok sayılmamıştır.

 

İktidar sahipleri, sanat ve sanatçıyı bu kadar yok sayarsa tebaası onu yok etmek için zaman yitirmez.

 

Evet, bu ülkede sanat iş kolunun meslek tanımı yoktur. Hiçbir yasada, hiçbir yönetmelikte ya da hiç bir KHK’da adı geçmez.

 

Çünkü bir konsere gitmek istemek, bizzat iktidarın en başındaki tarafından “Sufli” ilan edilmiştir.

 

Hangi konserlerin yapılabileceği, hangilerinin yapılamayacağı; kerameti kendinden menkul iktidardan beslenen sivil toplum kuruluşlarınca belirlenmektedir.

 

Olayın en vahim ve acıklı yanı ise cinayetin; birincil görevleri orada çalışan müzisyen ve diğer personelin primlerinin yatıp yatmadığını denetlemek olan Çalışma Bakanlığı müfettişlerince gerçekleştirilmiş olmasıdır.

 

Sanat ve sanatçıyı var etme zamanıdır.

 

Çünkü;

“Bir millet sanattan ve sanatkârdan mahrumsa tam bir hayata malik olamaz. Böyle bir millet bir ayağı topal, bir kolu çolak, sakat ve alil bir kimse gibidir. Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş olur.”

 

Madde 64 – “Devlet, sanat faaliyetlerini ve sanatçıyı korur. Sanat eserlerinin ve sanatçının korunması, değerlendirilmesi, desteklenmesi ve sanat sevgisinin yayılması için gereken tedbirleri alır.”

İşbaşındaki iktidarın her günkü pratiği, Anayasa’nın sanat ve sanatçıyla ilgili maddesini, pervasızca çiğnemekten ibarettir.

Değerli sanatçı Onur Şener’in katledilmesi, İktidarın sanata ve sanatçıya olan düşmanlığının kendini dışa vurmasıdır.

Sosyalist Cumhuriyet Partisi olarak bu cinayetin sonuna kadar takipçisi olacağız, sorumluların hak ettikleri cezayı almaları için mücadele edeceğiz.

Ama bu cinayetin hesabının sorulmasının, İktidarın sanat ve sanatçıya karşı düşmanlığı ile mücadele etmek olduğunu unutmayacağız.

Onur Şener’in kederli ailesine ve bütün sanat camiasına başsağlığı diliyoruz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir