Sosyalist Cumhuriyet Partisi Başkanlık Kurulu: Dışişleri Bakanlığı’nın Ukrayna açıklaması kabul edilemez!

Rusya’nın Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetlerini tanıyacağını açıklaması üzerine AKP iktidarı da, başta ABD olmak üzere bir kısım Batılı devletin yaptığı “tanımıyoruz” açıklamalarına katıldığını açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamasında; “Rusya’nın Donetsk ve Lugansk kararını kabul etmiyoruz ve reddediyoruz” dedi.

Bu politika Türkiye’nin ulusal çıkarlarıyla tamamen çelişmektedir.

ABD; bir süredir Ukrayna üzerinden Rusya’ya yönelik düşmanca bir politika izlemektedir. Ukrayna’nın silahlandırılması, bu ülkeyi NATO’ya almak yönündeki çabalar ve Ukrayna –Rusya sınırında bir süredir yapılan provokasyonların hedefi Rusya’dır.

Rusya bu emperyalist saldırganlığa karşı ülkesini savunmak için gerekli tedbirleri almaktadır. En doğal hakkıdır.

Donetsk ve Lugansk’ta yaşayan Rus kökenli halk, ABD saldırganlığının karşısında doğal olarak Rusya’nın yanında yer aldı. Amerikan işbirlikçisi Kiev yönetimine karşı durdu ve en sonunda bağımsızlığını ilan etti.

Bu koşullarda Rusya’nın, bağımsızlığını ilan eden ve Rusların yaşadığı iki bölge ile ilişkilerini geliştirmesi en doğal hakkıdır. Kısacası Rusya’nın Donbass bölgesinde yaptığı, Türkiye’nin Kıbrıs’ta yaptığının aynısıdır.

Bizim açımızdan önemli olan Dışişleri Bakanlığının yapmış olduğu açıklamanın Türkiye için içerdiği tehlikedir.

ABD ve NATO ile birlikte hareket etmek, Rusya ile karşı karşıya gelmek Türkiye’nin kendi ayağına kurşun sıkmasından başka anlama gelmez.

ABD, şu anda dört bir yandan Türkiye’yi kuşatıyor. Dedeağaç’ta burnumuzun dibinde tamamen Türkiye’yi hedef alan bir askeri üs kurdu.

Suriye’de PKK terör örgütü ile birlikte hareket ediyor, Fırat’ın doğusunda bir kukla devlet kurmak peşinde.

Mavi Vatanımızda Türkiye’nin karşısında İsrail ve Yunanistan’ın yanında.

FETÖ terör örgütünün en başından beri arkasındaydı ve hala bu örgüte ev sahipliği yapmaya devam ediyor.

Kafkasya’da, Türkiye ve Azerbaycan’ın karşısında.

Bütün bu mücadele alanlarında Rusya ise hep Türkiye’nin yanında oldu.

Bu koşullarda, vatanını savunmak için Ukrayna’da gerekli bazı adımları atan Rusya’nın karşısında ABD’nin yanında saf tutmak büyük bir yanlış olmanın ötesinde gaflettir.

Bu yanlışta ısrar, dört bir yanda emperyalist kuşatma altında olan Türkiye’yi yalnızlaştırır ve ülkemizin önüne ödenmesi mümkün olmayan faturalar çıkarır.

AKP iktidarını ve bu konuda AKP iktidarına tam destek veren “Millet İttifakı”nı Ukrayna konusundaki yanlış politikalarından bir an önce vazgeçmeye çağırıyoruz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir