SCP’den ‘Namazı Aksatıyorsa Cezaya Çarptırılır’ Diyen Öğretim Üyesi Hakkında Suç Duyurusu

Sosyalist Cumhuriyet Partisi Genel Saymanı Avukat Önder Kırmızıtaş, Yalova Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Öğretim Üyesi Ebubekir Sifil hakkında suç duyurusunda bulundu.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına sunulan dilekçede “Yalova Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Öğretim Üyesi olan şüpheli, katıldığı bir seminerde yaptığı konuşmasında açıkça şu ifadeleri kullanmıştır: “Bir adam var çok laubali davranıyor. Efendim, aslında namazın önemini biliyor. Kılmamak için herhangi bir meşru mazereti yok. Yani eli sağlam ayağı sağlam suya kavuşmuş, abdest alma sıkıntısı yok, namaz kılma sıkıntısı yok, zaman sıkıntısı yok vesaire. Bu adam keyfi olarak namazı sürekli biçimde aksatıyorsa cezaya çarptırılır. Çağırılır, azarlanır. Çağırılır, tekdir”

Şüphelinin bu beyanları, işgal ettiği makam da düşünüldüğünde, halk arasında büyük infial ve korku yaratmıştır. Özellikle sosyal medyada insanlarımız bu beyanların lehinde ve aleyhinde olmak üzere çeşitli gruplara ayrılarak şiddetli tartışmalara girişmiştir.

Bilindiği üzere Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’na göre “Türkiye cumhuriyeti laik bir hukuk devletidir”.  Yani cumhuriyetimizin ve devletimizin herhangi bir dini ve inancı yoktur. İnanç şahıslara özgüdür.

Gelgelelim şüpheli şahıs, şahsi inancını dayanak göstererek, kişilerin namaz kılmaması halinde bu kişilere karşı tehdit, yaralama ve kasten öldürme gibi kanunlarımızca suç kabul edilen fiilerin işlenmesinde sakınca olmadığını beyan etmekte ve dinleyicileri bu yönde telkin etmektedir.

Bu gibi şahıs ve beyanlarına karşı etkili soruşturma ve kovuşturma yürütülmemesi ve suç olan bu beyanların cezalandırılmaması halinde bu düşünceleri taşıyan kişiler arasında, Devletin ve yargının bu gibi söylemlere hoşgörü gösterdiği kanısı yaratabilir. Dahası; bu oluşan kanı, kişilerin anılı suçları işlemelerini kolaylaştırabilir. Böyle bir durum, halkın devlete ve yargıya olan güvenini düşürebilir. Yargının etkin ve caydırıcı bir mekanizma olmadığı düşüncesine zemin hazırlar. Bu da başkaca suç oluşturan fiillerin önünü açar. Hal böyle olunca, anılı şüpheli şahıs hakkında gereğinin yapılması adına Sayın Savcılığa başvuru zorunluluğu hasıl olmuştur” denildi.

Sosyalist Cumhuriyet Partisinin dilekçesinde Yalova Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Öğretim Üyesi Ebubekir Sifil hakkında iddianame düzenlenerek kamu davası açılması ve cezalandırılması talep edildi.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir