SCP Genel Saymanı Kırmızıtaş: Kimse karnından konuşmasın; Tayyip Erdoğan tekrar aday olamaz!

Sosyalist Cumhuriyet Partisi Genel Saymanı Av. Önder Kırmızıtaş, “Anayasayı çiğnemenin, görmezden gelmenin veya anayasaya istisnalar yaratmanın bir gerekçesi olamaz. Birileri istiyor diye anayasa ihlal edilemez” diyerek Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nda yer alan ‘Bir kimse en fazla iki defa Cumhurbaşkanı seçilebilir’ hükmü gereği Tayyip Erdoğan’ın yeniden aday olamayacağını söyledi.

Tayyip Erdoğan’ın üçüncü kez Cumhurbaşkanı adayı olup olmayacağı ile ilgili tartışmalar sürerken Sosyalist Cumhuriyet Partisi Genel Saymanı Av. Önder Kırmızıtaş, Tayyip Erdoğan’ın yeniden aday olmasının mümkün olmadığını söyledi.

Kırmızıtaş açıklamasında “‘Bir kimse en fazla iki defa Cumhurbaşkanı seçilebilir.’ Bu amir hüküm karşısında çareler aramak, yöntemler bulmak zavallılıktır. Yasalar hele ki Anayasa öyle istediğiniz zaman, istediğiniz gibi esnetebileceğiniz bir metin değildir. Bunu bir defa yaptınız mı önünü alamazsınız. Tarih benzer örneklerle doludur.

Hukuksuzluğun kapısı açılmaya görsün oradan kimin nasıl gireceği belli olmaz. Toplumsal mutabakatın çerçevesi olan anayasalar tavizsiz uygulanmak zorundadır. Aksi durum hukuka dair kalan güven kırıntılarını da ortadan kaldırır” diyerek böyle bir durumun sonucunun ise kaos olacağını söyledi.

BİRİLERİ İSTİYOR DİYE ANAYASA İHLAL EDİLEMEZ

Birileri istiyor diye anayasanın ihlal edilemeyeceğini söyleyen Kırmızıtaş, “Anayasayı çiğnemenin, görmezden gelmenin veya anayasaya istisnalar yaratmanın bir gerekçesi olamaz. Birileri istiyor diye anayasa ihlal edilemez. Bunu önermek, dile getirmek dahi abesle iştigaldir. “Yasal olarak mümkün değil ama adaylığını isteyenler var.” Vahim, bir o kadar da zavallı bir açıklama. Bu açıklamadan çıkan tek sonuç; Tayyip Erdoğan aday olabilir. Niyet bu ise yasaya atıf yapmaya ne gerek var? Buyursun olsun. Pratiği yasaları, mahkeme kararlarını yok saymakla dolu bir zihniyetin bunu yapması da gayet olağan olacaktır. Ancak bunu söylemek için bile mahçup bir şekilde, ayıp olmasın diye hukuku hatırlamak, hatırlatmak da çaresizliğin sonucu olsa gerek. Yasal olarak mümkün değil, ama aday olmasını isteyen geniş kitleler var diyerek lafı gevelemeye ne hacet? Tayyip Erdoğan’ı isteyenlerden çok istemeyenler de var bu ülkede onlar ne olacak? Onların istek ve iradeleri ne olacak?” diye sordu.

ADAYLIK KOŞULUNU TAŞIMAYAN BİRİ DE ADAY GÖSTERİLEBİLİR

SCP Genel Saymanı Av. Önder Kırmızıtaş açıklamasında şunlara yer verdi. “Yasalar, hele ki anayasaların temel işlevi çoğunluk karşısında azınlığın hakkını korumaktır. Bu evrensel prensip karşısında halen “ama isteyenler var” demek gülünç kalır. Bu lafın gideceği yer; hiçbir seçilme koşulunu yerine getirmeyen biri de sırf isteyenler var diye aday gösterilebilir.

Sonuç olarak Tayyip Erdoğan’ın tekrar Cumhurbaşkanı adayı olması mümkün değildir.”

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir