SCP Genel Saymanı Avukat Önder Kırmızıtaş : Gezi, halkın meşru direnişidir!…

Gezi, halkın meşru direnişidir!…

Gezi direnişi, bir takım kişilere indirgenemeyecek büyük ve haklı bir halk direnişidir. Hele hele Gezi direnişi ile başlayan ve bütün ülkeye yayılan halk hareketini Osman Kavala gibi isimlerle ilişkilendirmeye kalkmak gerçeklerle alay etmektir. Çok kısa sürede bütün ülkeye yayılan, bir ay gibi bir süre içinde yaklaşık 15 milyon insanımızın katıldığı, temel sloganı “Mustafa Kemal’in Askerleriyiz” olan ve göstericilerden kaynaklanan en küçük bir şiddet ve yağma hareketinin olmadığı Gezi direnişi; milletimizin demokrasi mücadelesi tarihinin yüzakı eylemlerinden biridir.

Gezi, esas olarak merkezinde AKP’nin baskıcı, anti-demokratik, toplumu bölen, ayrıştıran ve değişik toplum kesimlerini birbirine düşmanlaştırmaya çalışan politikalarına karşı bir başkaldırıydı.

Tayyip Erdoğan’ın “iki ayyaş” söylemi esas olarak fitili ateşlemiş, halkı sokağa dökmüştür. Halkımız, bu söylemle Atatürk’ün ve Cumhuriyet Devrimi’nin hedef alınmasını kabullenememiştir. Çevreye duyarlıkla başlayan direniş, iktidar sahiplerinin Cumhuriyet değerlerini hedef alan söylemlerine tepki olarak zirve yapmıştır.

Bu sebeple Gezi direnişinin Osman Kavala gibi kişilerle ilişkilendirilmesi kabul edilemez. Verilen karar tam bir hukuk garabeti olarak tarihte yerini alacaktır. Hukuki değil siyasi bir karardır. Osman Kavala’nın iki yıl önce beraat ettiği Gezi direnişi ile ilgili iddialardan sonra bu sefer ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum edilmesi, öte yandan tutuklu yargılandığı casusluk iddialarından ise beraat etmesi iki gerçeği gösteriyor:

1.           AKP iktidarı, izlediği politikaların halkımız tarafından Gezi benzeri bir direnişle

yeniden karşılanmasından ölümüne korkmaktadır.

2.           Ve bu iktidar nafile bir çabayla, ısrarla, ABD ile ilişkileri düzeltme peşindedir.

 

Öte yandan, bugün bu karara karşı sesini yükseltenlerin bu davanın müştekisi olan

Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu ile ittifak masasına oturuyor olmaları da ayrıca ders çıkarılması ve üzerinde düşünülmesi gereken önemli bir husustur.

Gezi, Türk Milletinin onurudur. Hepimiz oradaydık!

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir