Şam ile anlaşmadan yapılacak harekât, fayda değil zarar getirir!

Amerika Birleşik Devletleri, yaptığı açıklamayla Türkiye’nin Suriye’de yapacağını açıkladığı yeni operasyona karşı olduğunu açıkladı.
Çünkü ABD’nin bugün en önemli hedefi, Suriye’de, Fırat’ın doğusunda kendisine bağlı kukla bir PKK devletçiği kurmaktır. Türkiye’nin yapacağı operasyonla bu planını bozacağını düşünmektedir.
Öte yandan Suriye devleti de kendi topraklarında yabancı devletlerin operasyon yapmasına karşı olduğunu açıkladı. Şam Hükümeti, devletler hukukunun en temel ilkelerinden birini dile getirmektedir.
Türkiye, geçmişte Suriye topraklarında gerçekleştirdiği üç büyük operasyonda, Rusya ve İran’ın doğrudan, Şam’ın ise dolaylı desteğini alarak hareket etmişti. Yani doğru hareket etmişti.
Aynı hassasiyete şimdi daha fazla ihtiyacımız var. Türkiye tarihinin en ağır iktisadi, siyasi ve toplumsal krizini yaşıyor.
Şam ile el sıkışmak, bu krizden çıkışın altın anahtarıdır.
Lafa gelince İsrail ile ilgili olarak en ağır ifadeleri kullanan AKP İktidarı, Dışişleri Bakanını tel Aviv’e göndermekte bir sakınca görmüyor. 2016 yılındaki FETÖ darbe girişimine destek olduğu kanıtlanmış olan BAE’ye (Birleşik Arap Emirlikleri) en üst düzeyde resmi ziyaret yapabiliyor.
Ama aynı İktidar; komşumuz olan, aynı kültürün bir parçası olduğumuz, aynı kaderi paylaştığımız ve sığınmacı sorunu başta olmak üzere bugün Türkiye’nin başını ağrıtan bütün sorunların çözümünde Türkiye’ye en büyük katkıyı sunabilecek olan Şam’ı, “düşman” olarak görmekte inat ediyor.
AKP iktidarını uyarıyoruz!
Şam ile düşmanlık politikası, Türkiye’ye ağır bedeller ödetecek bir politikadır. AKP iktidarını bu yanlıştan bir an önce dönmeye çağırıyoruz!

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir