Marmaris orman yangını ile ilgili basına ve kamuoyuna açıklama: AKP iktidarı, en küçük sorunu bile halletme yeteneğini kaybetmiştir!

Geçen sene Muğla Marmaris’te toplam olarak 140 bin hektar ormanlık alanı küle çeviren orman yangını AKP iktidarı ile ilgili bazı çarpıcı gerçekleri göz önüne sermişti.
AKP iktidarı arkada kalan yıllarda THK’na ait yangın söndürme uçaklarını çürümeye terk etmiş ve yangın söndürme işini özelleştirmişti!
Felaketten bile kâr elde etmeyi düşünen zihniyetin Türkiye’ye maliyeti sadece bir yıl içinde yüzbinlerce hektarlık orman arazinin kaybedilmesi oldu.
Normal olarak bu felaketten ders çıkarılması beklenir. Ama öyle olmadığını iki gün önce başlayan Marmaris orman yangını ile bir kez daha gördük.
Hurda olmadığı, uçabildiği ve yangın söndürmede kullanabildiği ortaya çıkan THK uçakları “gerekli prosedür tamamlanmadığı için” Marmaris yangınında kullanılamadı.
İspanya’dan kiralanan 14 uçak ise denizden su alma özellikte olmadıkları için yangına müdahalede etkili olamadı.
Yangın söndürmede kullanılan helikopterler de gece görüş özelliği olmadığı için geceleri çalışmadı. Sonuç ikinci günün sonu itibariyle 2400 hektarlık orman yanmış durumda.
Son Marmaris yangını, AKP iktidarının en basit sorunların bile üstesinden gelme yeteneğini kaybettiğini bir kez daha göstermiştir.
Küresel ısınmanın tetiklediği, Türkiye’yi hedef alan güçlerin terör örgütleri vasıtasıyla tertipledikleri sabotajların gündemde olduğu Türkiye’de, orman varlığımızı korumak en önemli kamu görevlerinden biridir.
İşe, Türk hava Kurumu’na ait uçakların derhal hizmete sokulmasıyla başlanmalıdır. Kiralık uçaklarla yangına karşı mücadele edilmez. Cumhurbaşkanlığına ait 13 uçağın olduğu bir ülkede orman varlığımızı koruyacak uçaklarımızın olmaması düşünülemez.
Orman yangınlarıyla etkin mücadele özel şirketlerin değil devletin görevidir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir