BELEDİYELERDE YİNE KIYIM, YİNE SÜRGÜNLER!

Piyasacı, neoliberal partiler için belediye seçimi, “evliyayı yoldan çıkaran” belediye şirketlerini kim yönetecek, ihaleleri kim dağıtacak yarışıdır. Çalışanlar üzerindeki yandaş hegemonyasını kim kuracak çekişmesidir

Kazanan piyasacı partilerin hiçbiri, belediye şirketlerini kapatmaya niyetlenmez, ihalelere son vermeyi düşünmez. Her daim böyledir bu.

Belediye seçimi, yandaşa liyakatsiz makam, yandaş olmayana işten çıkarmadır, sürgündür.

Hemen her seçim sonrasında çok sayıda belediyeden, yüzlerce, hatta binlerce işçi sokağa atılır, binlercesi sürgüne gönderilir. Böyledir bu.

2019 SEÇİMİ SONRASI NELER OLMUŞTU?

Bugün de 2019 Belediye seçimi sonrası da olanlar aynı. Hatırlayalım;

AKP’nin 2019 Belediye seçimi sloganı “Gönül Belediyeciliği” idi. Ancak, AKP’li Başkanın yönettiği Balıkesir Büyükşehir Belediyesi 400, Bozdoğan Belediyesi 88, Akyazı Belediyesi 19, Gemerek Belediyesi 13, Orhangazi Belediyesi 7, Isparta Belediyesi 10, Bekilli Belediyesi 7 işçiyi sokağa attı.

CHP’nin 2019 Belediye seçimi sloganı “Halkçı belediyecilik” idi. Ancak seçim sonrası CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediyesinden 205 işçi atıldı, 3 aylık eylemden sonra işlerine geri döndüler. Ceyhan Belediyesi 143, Atakum Belediyesi 100, Bolu Belediyesi 97, Esenyurt Belediyesi 96, Gaziemir Belediyesi 40, Torbalı Belediyesi 30, Çiğli Belediyesi 7, Enez Belediyesi 4 işçiyi sokağa attı. Döşemealtı Belediyesi 100, Finike Belediyesi 60, Aydın Büyükşehir Belediyesi 40, Enez Belediyesi 24 işçiyi sürgüne gönderdi.

MHP’nin 2019 Belediye seçimlerindeki sloganı, “Beka için millî karar, “Sağduyunun birlikteliği” ve “Türkiye ehline emanet” idi. MHP’li Aliağa Belediyesi 2019 yerel seçimi sonrasında 100 işçiyi işten attı, 200 işçiyi de sürgüne gönderdi. Aynı belediyenin MHP’li başkanı, 2014 seçimi sonrasında da 104 işçiyi sokağa atmıştı.

Saadet Partisi’nin 2019 Belediye seçimlerindeki sloganı, “Dürüst Belediyecilik” idi. Yetimin malına sahip çıkmaktan söz ediyordu. Saadet Partisi’nin az sayıdaki belediyesinden biri olan Yazıkonak Belediyesi 2019 yerel seçimi sonrasında 30 işçiyi işten attı.

HDP 2019 seçiminde de belediyeleri kastederek “Bizimdir” diyordu. HDP’li Sur Belediyesi 145, Mardin Belediyesi 30 işçiyi sokağa attı.

YİNE SEÇİM, YİNE KIYIM

31 Mart 2024 yerel seçimlerinde de benzer sloganları kullandılar. AKP, “Gerçek Belediyecilik”, CHP, “İşimiz gücümüz Türkiye” dedi. MHP, “Cumhur Bizim Türkiye Bizim” dedi, HDP’nin devamı olan DEM de “DEM gelir devran döner” dedi. Yine aynı şeyler oldu. Yine şirketler devran sürdü, yine ihaleler hız kesmedi ve yine yandaş olmayan işçiler sokağa atıldı.

AKP Belediyeleri

Menemen Belediyesinin 325’i Belediye şirketi olan Meta-Su çalışanı, 75’i belediyenin kadrolu personeli olmak üzere 400 kişiyi işten attığı basına yansıdı.

Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki’nin, önceki AKP’li başkanın işçiyle imzaladığı sözleşmeyi tanımadığı, 70 işçiyi işten attığı, 16 büro çalışanını “süpürge işçisi” yaptığı yazıldı basında.

CHP Belediyeleri

Ceyhan belediyesinin 400, Kiraz Belediyesinin 300, Filyos Belediyesinin 100, Bayraklı Belediyesinin 84, Üsküdar Belediyesinin 71, Şişli Belediyesinin 48 işçiyi işten attığı basına yansıdı.

DEM Belediyeleri

Cizre belediyesinin 34 işçiyi işten attığı, 120 kişilik bir listenin daha olduğu basına yansıdı. Van Büyükşehir Belediyesinin 400, Esenyurt Belediyesinin 270, Diyarbakır Bağlar Belediyesinin 40 işçiyi sokağa attığı basına yansıdı.

MHP Belediyeleri

Çankırı Belediyesinin AKP’ye oy veren 15 işçiyi çıkardığı yazıldı.

AYNI YOLUN YOLCULARI

Sosyalist Cumhuriyet Partisi adına topluma da çalışanlara da çıplak gerçekleri defalarca açıklamıştık. Bir kez daha hatırlatalım ki, sloganları, makyajları farklı, yolları piyasacılık ve neoliberalizm olan partilerin, ne şirket ve ihale sevdaları biter, ne de işçi kıyımları.

“Liyakat” söylemleri ise başka bir aldatmacadır… Esas olan yandaşlıktır, önce bu gelir onlar için.

Sosyalist Cumhuriyet Partisi adına, ezilen, kıyıma uğrayan belediye çalışanı dostlarımıza da tekrar hatırlatalım ki, çare aranızdaki ayrılıklara son vermek, belediye başkanının hangi partiden olduğuna bakmadan birleşmektir.

Memleket, mezhep, etnik köken ve parti ayrışması, hiçbir zaman işçiye yarar getirmemiştir, kazançlı çıkan, sadece ihaleci ve şirketçi belediyecilik olmuştur.

Unutmayalım ki, başkanlar değişir, değişmeyen işçiliktir, emek kardeşliğidir.

 

Sosyalist Cumhuriyet Partisi

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir