28 Şubat “mağdurları!”

“Sosyalistlerin Birliği” üzerine yazdığımız yazılarımıza bugünlük zorunlu olarak ara veriyoruz. Konumuz 28 Şubat kumpas davası! İnsanlık dışı bir uygulamanın birinci yıldönümündeyiz.

FETÖ’nün giderayak tertiplediği ama sonrasında AKP iktidarının da aynı hevesle devam ettirdiği son kumpaslardan olan “28 Şubat Davası”nda, müebbet hapisle cezalandırılan yaşı 80 -90 civarında olan 14 emekli general ve amiralin hapisliği bir yılı doldurdu.

Ömürlerini vatana hizmet ile geçirmiş, en temel hukuk kurallarının çiğnenmesiyle yürütülen, en ufak bir suç delilinin söz konusu olmadığı ve zamanın Başbakanı ve diğer Hükümet üyelerinin bir şikayetinin de olmadığı ve tamamen yasalar çerçevesinde olan icraatları darbe olarak nitelemek; dünyada örneği olmayan bir hukuk garabetidir.

Ve bu davanın bizatihi kendisi ve dava sonunda verilen mahkûmiyet; Türkiye için büyük bir utançtır. Utançtır çünkü;

Ortaçağ özlemcilerinin, laik Cumhuriyet düşmanlığında sınır tanımayan hınçları karşısında sesimiz yeteri kadar çıkarmadığı için,

Sistem içi muhalefetin, işlenen suça küçük hesaplarla ortak olmalarına gereken tepkiyi vermediğimiz için,

Vicdanların isyan etmesi gereken, yaşı 90’a dayanmış ve geçmiş komutanların hapiste geçen her gününü, “isyan etmeyerek” bir anlamda “kabullendiğimiz” için,

Kısacası milletçe laik demokratik Cumhuriyete, hakkıyla sahip çıkmadığımız için,

Hepimiz sorumluyuz. Hiç kimse “FETÖ ve AKP yaptı!” diyerek kendini sorumluluktan kurtaramaz!

 

HAPİSTEKİ KOMUTANLAR

Şimdi, hapiste olan değerli komutanlarımızın adını bir kez daha yazalım buraya:

Org. Ahmet Çörekçi        (1932 doğumlu, 90 yaşında)

Org. İlhan Kılıç,              (1936 doğumlu, 86 yaşında)

Korg. Vural Avar,            ( 1938 doğumlu, 84 yaşında)

Korg. Çetin Saner,            (1939 doğumlu, 83 yaşında)

Org. Çetin doğan,              (1940 doğumlu, 82 yaşında)

Korg. Hakkı Kılınç,           (1940 doğumlu, 82 yaşında)

Kora. Aydan Erol,              (1940 doğumlu, 82 yaşında)

Org. Fevzi Türkeri              (1941 doğumlu, 81 yaşında)

Korg. Yıldırım Türker,       (1941 doğumlu, 81 yaşında)

Tümg. Cevat Temel Özkaynak, (1945 doğumlu, 77 yaşında)

Tümg. Erol Özkasnak,           (1946 doğumlu, 76 yaşında)

Tümg. Kenan Deniz,              (1948 doğumlu, 74 yaşında)

Tuğg. İdris Koralp,                (1948 doğumlu, 74 yaşında)

(Org. Çevik Bir geçtiğimiz günlerde sağlık nedenlerinden dolayı, cezasını ev hapsi olarak çekmek üzere tahliye edildi.)

 

TİPİK BURJUVA POLİTİKASI

15 Ağustos 2022 pazartesi günü, hapisteki komutanların aileleri, Anayasa mahkemesi önünde bir basın toplantısı düzenlediler. Basın toplantısına biz de Sosyalist Cumhuriyet Partisi olarak katılarak destek verdik. Zafer Partisi, Halkın Kurtuluş Partisi ve Cumhuriyet Halk Partisi destek veren diğer partilerdi. Buraya kadar güzel…

Basın açıklaması sonrası bir konuşma yapan CHP’li Ağbaba’ya bir yurttaş haklı bir soru sordu: “ ‘28 Şubat mağdurlarından özür dileyeceğiz’ dedi Başkanınız. 28 Şubat’ın mağduru kim; soruyorum size? FETÖ’cüler… Onlardan mı özür dileyeceksiniz?”

CHP’nin tam bir yıldır hapiste olan komutanlar konusunda ağzını açıp tek bir destek sözü etmemesi, tam tersine Kılıçdaroğlu’nun Konya’da katıldığı bir televizyon programında (Mayıs 2022) “28 Şubat sürecinde başörtülü kızlarımızın gördüğü zulüm”den söz etmesi, 28 Şubat’ın yıldönümünde bu yıl 28 başörtülü kadın ile “helalleşmesi”, daha yeni 7 Temmuz’da başörtülü olduğu için öğretmenlik görevine son verildiğini iddia eden Sultan Kara’yı evinde ziyaret etmesi, CHP’nin gerçek tutumunun ne olduğunu gösteriyor.

Dolaysıyla CHP milletvekillerinin ailelerin basın toplantısına katılmalarında bir samimiyet aramak bir zorlamadır. Ve esasen böylesine hukuk dışı bir kararın verilmesinde ve vicdanları kanatan bu hapislik uygulamasının gerçekleştirilmesinde ana muhalefet konumundaki CHP’nin 28 Şubat vesilesiyle laik demokratik Cumhuriyete yapılan bu saldırıya karşı çıkmayıp tam tersine destek vermesinin büyük payı vardır.

 

ÇIKARACAĞIMIZ DERS

6 Eylül günü Anayasa Mahkemesi 28 Şubat davasında mahkum olan komutanların durumunu görüşerek büyük ihtimalle “hak ihlali” olduğuna karar verecek ve komutanlar tahliye edilecek.

AKP açısından ise amacın hasıl olduğu söylenebilir. Bir yandan 100 yıllık kinlerinin gereğini yapmış oldular; yaşı 90’a dayanmış komutanları müebbet hapse mahkum ederek bağnaz tabanlarına istedikleri mesajı vermiş oldular. Öte yandan artık yapılmasına 7 – 9 ay kalmış olan seçimlere doğru giderken vicdanları bu kadar kanatan, her geçen gün AKP’ye oy kaybettiren bir uygulamaya son vererek, seçim gününe kadar bu zulmün unutulmasını isteyeceklerdir.

Ama unutulmaması gereken büyük gerçek şudur: Ortaçağ özlemcilerinin eline fırsat geçtiği zaman kendileri gibi düşünmeyen – inanmayan hiç kimseye yaşam hakkı tanımadıkları bu kumpas davası ile birlikte bir kez daha ortaya çıkmıştır.

Onun için Laik Demokratik Cumhuriyet için mücadele, Cumhuriyet devriminin kazanımlarına sahip çıkma, bütün millet açısından ölüm kalım sorunudur.

1 thoughts on “28 Şubat “mağdurları!””

  1. Emekli komutanları savunmaliyiz lakin Türklerde herkes Türk asker doğar dolaysiyla askeriyeyi askerleri savunmak darbelerle vesayetle iktidara gelen askeri yönetimi halk ve siyasetçiler pek sevmez . Dolaysiyla davada tarafsiz kalmaliyiz. Chp kalkip natocu askerleride savunabilir ..

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir